Olvasási idő: 2 perc

Az MCC pécsi képzési központja rendhagyó ünnepi Szülők Akadémiáját szervezett, mely keretében Standovár Ágnes meseterapeuta tartott izgalmas előadást. Az eseményen az adventi rajzverseny nevezői és nyertesei is átvehették jutalmukat. A rendezvény egyben jótékonysági akció is volt, rengeteg karácsonyi ajándék gyűlt össze a Mandulafa Gyermekotthon lakói számára.

Az ünnepi hangulatot már Császár Gellért FIT-es diák megalapozta. A 6. osztályos mesemondó, Kiss Judit Ágnes, Mese a fenyőfáról, aki várta a karácsonyt című művét adta elő a Művészetek és Irodalom Háza színpadján.

Az est vendége, Standovár Ágnes pszichológus volt, aki érdekfeszítő előadásával igyekezett a felnőtteket is közelebb hozni a népmesék világához.

A szakértő szerint a meséknek, a történetmondásnak és hallgatásnak hiánypótló közösségösszekovácsoló szerepe van. A közösségben tanulás, közösségben gondolkodás és a történetek közös feldolgozása rendkívül értékes.

„A mesék, ezen belül pedig kiemelten a népmesék a kultúránk részét képezik, sőt történelmünk és nemzettapasztalatunk kivetülései ezek. Mindennapjaink alapigazságait csak úgy megtaláljuk bennük, mint a válaszokat életünk nagy kérdéseire, legyen az egy krízishelyzet, vagy épp egy örömteli pillanat” – Mondta a pszichoterapeuta.

A meseterapeuta kifejtette, a történetmondás képessége már az őskorban kifejlődött.

„A mesemondáshoz és értelmezéshez nagyon bonyolult kognitív készségekre és agyi struktúrára van szükség. Ezek kifejlődése az élet számos más területén is hasznosnak bizonyulhattak, mint például a vadászat, a kommunikáció, vagy a közösségben létezés” – Tette hozzá Standovár Ágnes.

A pszichológus arra is rámutatott, hogy a képzelőerő használata, egy adott kép vizuális megjelenítése endorfint, vagyis boldogsághormont szabadít fel az agyban. Ezért is kiemelten fontos, hogy ne csak képernyőn fogyasszuk a meséket, kész képeket kapva, hanem használjuk a hagyományos mesekönyveket és az élőszóval folytatott történetmondást alkalmazzuk gyermekeinknél.