Olvasási idő: 3 perc
A történelem során sosem volt ennyi holmink, mégsem néztünk ki ennyire sehogy.” – jegyezte meg Dr. Schiffer Miklós a szombathelyi MCC képzési központban tartott előadásának kezdetén. A teltházas rendezvényen a szakértő azt hangsúlyozta, hogy saját stílusunk kialakításához elengedhetetlen az alapos önismeret.
Mit is jelent a divat és mit a stílus? Mi is a kettő között az összefüggés és legfőképp mi a különbség? Többek között ezeket a kérdéseket tisztázta hallgató számára a stílustanácsadó. A divat a világ, a társadalom tükörképe, míg a stílus az egyéné. Divat mindig volt és mindig lesz, de a stílus kérdése ennél bonyolultabb. A legfőbb különbség a divat és a stílus között bizony a minőség! A divat minden, amit a világ rám akar kényszeríteni, el akar adni nekem, a stílus azonban az, amit én építek fel magamból a világnak. Ehhez az építkezéshez pedig komoly munka szükséges. Először is el kell fogadnom önmagamat, meg kell ismernem magam kívülről és belülről. Tudnom kell, mit akarok sugározni, vagy adott esetben üzenni a megjelenésemmel. Azonban ahhoz, hogy egyéni stílusunk legyen egyáltalán nem biztos, hogy töménytelen mennyiségű holmira van szükségünk. Jól emlékszünk, hogy néhány évtizeddel ezelőtt csupán őszi/téli és tavaszi/nyári kollekciókkal találkoztunk a ruházati üzletekben.
Manapság azonban gyakorlatilag naponta érkezik új termék, vagy épp egész kollekció. A bőség zavarában pedig könnyen csábulunk vásárlásra. Pedig elegendő lenne ismerni az öltözködés alapszabályait, a színek összhangját és legfőképpen a saját méretünket. Ehhez nyújtott segítséget előadásának első felében Schiffer Miklós, amikor bemutatta, melyek azok az alapdarabok, amiknek minden nő, illetve férfi szekrényében ott a helye és mik azok az alapvető szabályok, amelyek mentén ezeket a darabokat kombinálhatjuk. Rávilágított, milyen vékony a határ a business, a business casual, a smart casual és a casual dress codja között, és hangsúlyozta, hogy manapság már sem a kor, sem a testalkat nem szab határt a stílusosságnak.
Előadása második felében a stílusszakértő bemutatta, mi határozta meg az elmúlt évtizedek nagy politikusainak öltözködési stílusát, és hogyan üzentek választóiknak akár egy karóra viselésével, vagy egy házi kedvenc ölelésével.
Legyen szó hivatalos megjelenésről, alkalmi öltözetről vagy hétköznapi viseletről, a legfontosabb, hogy önmagunk legyünk benne, és azt mutassuk a világnak, amik valójában vagyunk, ne azt, amik lenni szeretnénk. Akkor nem hibázhatunk a stílus kérdésében.