Olvasási idő: 3 perc

Az MCC Akadémia egyik meghatározó szakmai fóruma a kedd reggeli Kutatói Reggeli, amely rendszeres lehetőséget biztosít a Műhelytagság Program hallgatóinak arra, hogy bemutassák kutatási eredményeiket és szakmai visszajelzést kapjanak munkájukról. Az esemény nem csupán prezentációs alkalom, hanem egy olyan közösségi tér is, ahol a kutatási irányok, módszertani kérdések és tudományos dilemmák közös gondolkodás tárgyává válnak.

A rendezvényeken az Akadémia teljes kutatói közössége részt vesz: a Műhelytagság Program hallgatói mellett a Junior Kutatói Program és a PhD Program kutatói is aktívan bekapcsolódnak a szakmai párbeszédbe. A tavaszi szemeszterben Budapesten és vidéken összesen nyolc héten keresztül zajlik a programsorozat, amely idén megújult formában valósul meg.

Az új struktúra egyik fontos eleme, hogy a hallgatók a féléves műhelyviták során kapott opponensi visszajelzésekre reflektálnak, miközben kutatásuk aktuális állapotát is bemutatják. A prezentációk tömörebbé váltak: a résztvevőknek mindössze 8 perc áll rendelkezésére, hogy egyetlen poszter segítségével mutassák be eredményeiket. Ez a formátum nemcsak a lényegre törő kommunikációt erősíti, hanem a tudományos eredmények világos és strukturált bemutatását is elősegíti.

A tavaszi szemeszter budapesti sorozatát rendhagyó módon az MCC PhD Program kutatói nyitották meg. A program egyedülálló lehetőséget kínál azon doktoranduszok számára, akik tudományos pályára készülnek, és szeretnének bekapcsolódni az MCC pezsgő szellemi életébe. A résztvevők már a program első hónapjaiban tudományos publikáció készítésén dolgoznak, amelyet nemzetközi vagy hazai folyóiratban kell megjelentetniük.

Az eseményt és az azt követő szakmai diskurzust dr. Török-Tóth Soma, a Műhelytagság Program és a Junior Kutatói Program szakmai programfelelőse moderálta.

Az első előadást Babos Dóra, az Alkotmánypolitikai Műhely PhD kutatója tartotta, aki a court-packing jelenségét vizsgálja. Kutatása rámutatott arra, hogy a bíróságok összetételének politikai célú befolyásolása esetén a formális jogszerűség önmagában nem elegendő mérce, mivel az elfedheti a demokratikus intézményrendszer leépítését. Eredményei alátámasztják a demokratikus egyensúly helyreállítását célzó normatív beavatkozások szükségességét.

Őt Szakonyi Dániel Zoltán, szintén az Alkotmánypolitikai Műhely PhD kutatója követte, aki a konszociális hatalommegosztás kérdéskörét elemezte. Előadásában rámutatott, hogy az etnikai, nyelvi és vallási megosztottság számos államban komoly politikai kihívást jelent, amely akár konfliktusokhoz is vezethet. Kutatási eredményei szerint a megfelelő intézményi megoldások – például a konszociális berendezkedés – hozzájárulhatnak a politikai stabilitás fenntartásához.

A Kutatói Reggeli ismét bizonyította, hogy az MCC-ben a tudományos munka nem elszigetelt tevékenység, hanem közösségi élmény is, ahol a visszajelzés és a párbeszéd kulcsszerepet játszik a fejlődésben.

A programsorozat a következő hetekben is folytatódik, tovább erősítve az MCC szakmai közösségének dinamizmusát.