Az Egyesült Királyságban a bírói hatalom a bíróságokra ruházott azon hatásköröket jelenti, amelyek a jog értelmezésére és alkalmazására, a jogviták elbírálására és az igazságszolgáltatás biztosítására szolgálnak az országban. A bírói hatalom szerepének megértése alapvető fontosságú az Egyesült Királyság demokratikus integritását fenntartó és a hatalommal való visszaéléstől védő fékek és ellensúlyok megértéséhez. Évszázadokon keresztül a Lordok Háza volt a legfelsőbb fellebbviteli bíróság, amely polgári ügyekben az Egyesült Királyság egész területére, büntetőügyekben pedig Angliára, Walesre és Észak-Írországra kiterjedő jogkérdésekben ítélkezett. Ez szokatlan szerep volt egy törvényhozó testület számára: a legtöbb más parlamentben a bírói testület elkülönül a törvényhozó testülettől (a parlament egy másik megnevezése). 2009. október 1-jétől a Lordok Házának bírói hatásköre átkerült az új, különálló Egyesült Királyság Legfelsőbb Bíróságához. John Larkin előadása a bírói hatalomnak ez az átalakulása által az Egyesült Királyságban előidézett változásokkal és kihívásokkal foglalkozik.
John Larkin KC Észak-Írország korábbi főügyésze. Jogi tanulmányait a belfasti Queen's Universityn végezte, majd Észak-Írországban ügyvédi kamarának nevezték ki, és ügyvédként praktizált. 1989-ben a Dublini Trinity College Reid büntetőjogi, kriminológiai és büntetőjogi professzorává nevezték ki. Az 1990-es években ismét főállásban praktizált az észak-írországi ügyvédi kamarában, ahol az alkotmány- és közigazgatási jogra, a polgári szabadságjogokra és az emberi jogokra szakosodott. 2001-ben kinevezték a királynő ügyvédjévé, és az észak-írországi főügyészi kinevezését megelőző tíz évben főleg alkotmány- és közigazgatási joggal, valamint emberi jogokkal foglalkozott.
--------------------------------------------------
Az MCC hallgatói az eseményen való aktív részvételért kreditpontot kaphatnak, de csak akkor, ha elolvassák a kötelező olvasmányt, és három kérdést készítenek elő a kutatási szeminárium kérdezz-felelek szekciójára.