A mai Európának fel kell ismernie saját földrajzi, politikai, történelmi és kulturális határait egyaránt. A rendezvény a határok jelentését szeretné körbejárni és bemutatni hogyan alakult a határok kérdése a történelem során és a jelenben.
A Római Birodalom történelme során viszonylag későn, akkor viszont nagyon sikeresen szabta meg saját határait. A határok a birodalmat egy olyan identitástérré szilárdították meg, amelyek máig kifejtik hatásukat és emberek milliói számára biztonsági teret is teremtettek.
Az előadás során részletesen tárgyaljuk hogyan alakultak a határok a német és az európai történelemben. Németország négy határa közül a birodalom keleti határa volt az, amely a legtöbb változáson ment keresztül, míg a déli határ a középkor óta viszonylag állandó maradt. Nyugaton a francia nemzetállammal való évszázados konfrontáció alakította a képet, míg északon a határ többnyire békés maradt.
Külön figyelmet kap a belső határok alakulása az erősen széttagolt szövetségi német területi struktúrán belül. Európát tekintve a kontinens három nagy belső területét vesszük figyelembe: Nyugat-Európa – Közép-Európa – Kelet-Európa. Az összes európai belső tér saját történelmi fejlődési dinamikával rendelkezik, amelyet az előadás nyomon követ.
Európa határai napjainkban különös jelentőséggel bírnak a migráció problémája szempontjából is. A „védelmező Európa” kialakításáért az Európai Uniónak meg kell húznia és fenn kell tartania saját határait. Azt a vitát, hogy pontosan hol húzódnak ezek a határok, az Uniónak kell tisztáznia.
Szakértők: Prof. Dr. Frank-Lothar Kroll, Prof. Dr. Michael Sommer és Prof. Dr. Heinz Theisen, az MCC vendégelőadói
Az eseményen történő részvétel ingyenes, azonban minden esetben regisztrációhoz kötött.
Minden érdeklődőt szeretettel várunk!