Időpont: 2024.04.10. (hétfő) 18:00

Helyszín: MCC debreceni képzési központ – 4025 Debrecen, Piac u. 11-15. (Aranybika)


Az Országgyűlés képviselőháza 175 évvel ezelőtt, 1849. április 14-én a Debreceni Református Nagytemplomban fogadta el a magyar szabadságharc egyik legjelentősebb dokumentumát. A Függetlenségi Nyilatkozat kimondta a Habsburg-ház trónfosztását, de az állam- és kormányforma kérdésében nem foglalt egyértelműen állást.

A történelem viharainak következtében a dokumentum végül nem határozta meg huzamosabb ideig hazánk berendezkedését, (alkotmány)történeti jelentőségét azonban jól mutatja, hogy a Habsburg-dinasztiától történő hirtelen elszakadás alkotmányosságának kérdése, valamint a kormányzó elnök, mint ideiglenes államfői tisztség megítélése a mai napig vita tárgyát képezi a hazai történettudomány képviselőinek körében.

Az előadás keretében a magyar jogtörténet és történettudomány jeles képviselői helyezik el e különleges nyilatkozatot a magyar történeti alkotmányosság, valamint a korabeli közgondolkodás kontextusában, rávilágítva annak történeti jelentőségére.

Előadóink:

  • Mezey Barna - a Magyar Tudományos Akadémia doktora, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Magyar Állam- és Jogtörténeti Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára
  • Stipta István - a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Károli Gáspár Református Egyetem professor emeritusa
  • Gali Máté - a Mathias Corvinus Collegium Társadalom- és Történettudományi Iskolájának kutatótanára, a Magyar Történelmi Társulat tagja

Az eseményen történő részvétel ingyenes, azonban regisztrációhoz kötött.

A regisztráció határideje: 2024.04.10. (szerda) 12:00 óra
Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

Regisztráció!